مجازی سازی

مجازی سازی

مجازی سازی چه كاربردی دارد؟

مجازی سازی روشی جهت نصب و راه اندازی همزمان چند ماشین مجازی در یك سخت افزار می باشد. به كمك این راهكار، امكان استفاده بهینه از منابع سخت افزاری موجود، صرفه جویی در فضا، تعداد منابع اختصاص یافته، نیروی انسانی راهبر و انرژی مصرفی فراهم گردیده و ضمن ایجاد سهولت و تمركز هر چه بیشتر در امنیت و مدیریت سیستم ها انعطاف پذیری مطلوبی به مدیر شبكه برای تطبیق با تغییرات و نیازهای جدید و محافظت از سیستم در برابر خطرات پیش بینی نشده خواهد داد. این راهكارها توسط محصولات شركتهای مطرح نرم افزاری و در سطوح مختلف به شرح ذیل قابل پیاده سازی می باشند.

مجازی سازی در سطح سرور (Server Virtualization)

با گسترش اتكاء سازمان ها بر زیرساخت های كامپیوتری و افزایش بار پردازشی سرورها و بالطبع نیاز به سرورهای بیشتر، هزینه های مرتبط با این بخش به كسر قابل توجهی از هزینه ها بدل گشته و می تواند مانع بالقوه ای در مسیر رشد شبكه ها باشند. هزینه های مربوط به تهیه و نگهداری سرورها، نیروی انسانی متخصص، اطاق های سرور، تمهیدات امنیتی و ... از جمله این موارد می باشند كه با پیاده سازی راه حل های مجازی سازی می توان به میزان قابل توجهی از آنها كاسته و امكان افزایش بهره وری و توسعه شبكه را فراهم آورد.

در این روش تعداد زیادی سرور در یك سرور مجتمع می شوند. بدین ترتیب فضای كمتری از اتاق سرور اشغال و گرمای كمتری تولید می گردد. معمولاً می توان تا 15 سرور را در یك سرور مجتمع نمود. این روش به علاوه امكانات High Availability (مستقل از نوع نرم افزار) و آزادی عمل برای مدیر شبكه برای تغییر و جابجایی سرورهای مجازی را به ارمغان خواهد آورد.

virtualization

مجازی سازی در سطح برنامه های كاربری (Application Virtualization)

كامپیوترهای كاربران یكی از پر دردسرترین نقاط برای مدیران شبكه می باشد. مجازی سازی در این سطح راهكاری برای افزایش كنترل مدیر شبكه و آزادی عمل او برای انجام تغییرات و كم و زیاد كردن كامپیوترهای كاربران است. شناخته شده ترین راهكار در این مورد، استفاده از Thin Client ها می باشد. این دستگاه های كوچك جایگزین PC های عادی شده و ضمن كاهش چشمگیر هزینه های تهیه و نگهداری سخت افزار، به دلیل اینكه فاقد سیستم ذخیره سازی بوده و نرم افزارها را بر روی Server اجرا می نماید، دارای سطح امنیتی بسیار بالایی می باشد به كمك تعریف یك Template ساده برای كامپیوترهای كاربران، درست كردن یك كامپیوتر خراب فقط چند دقیقه به طول خواهد انجامید.

مجازی سازی در سطح كامپیوترهای شبكه (Desktop Virtualization)

استفاده از نرم افزارهای كاربردی به بخش لاینفك كار در سازمان ها و ادارات بوده و این نرم افزارها بدل به ابزارهای اصلی پیشبرد امور در دستان كاربران گردیده اند و در بسیاری موارد، مواردی همچون قیمت نرم افزارها و میزان امكان دسترسی كاربران به آنها می تواند منجر به یك چالش برای مدیران انفورماتیك گردیده و نهایتاً منجر به ایجاد گلوگاه در سازمان شوند.


استفاده از مجازی سازی در سطح برنامه های كاربردی این امكان را فرآهم می آورد كه كاربران بتوانند با نرم افزارهای نصب شده روی سرور به نحوی كار كنند كه گویی روی كامپیوتر خودشان نصب گردیده است.

شركت فرس پیشگام با بهره گیری از محصولات شركتهای مطرح در این زمینه نظیر VMware ،Citrix ،Microsoft و Symantec با كارشناسان فنی مجرب آماده ارائه، پیاده سازی و پشتیبانی از راهكارهای مجازی سازی در كلیه سطوح می باشد.

در صورت تمایل به برخورداری از خدمات مجازی سازی شرکت فرس پیشگام، با شماره تلفن 36260002 - 071 داخلی 315 تماس حاصل فرمایید و یا فرم درخواست را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.


تلفن : 2 000 626 713
فکس : 2 000 626 713

info@fourse.com

شیراز، بلوار ستارخان، ابتدای خیابان ولیعصر
کوچه 19، ساختمان صدف تجاری 1، واحد 3